Trevligt eftermiddag kväll tillsammans med Eva & Gerry och Kerstin, då vi inmundigade gås- måltiden. Som vanligt var bordet dukat fint, inga tillbehör fattades. Men i år hoppade vi soppan till förrätten som brukar vara någon sorts soppa, svartsoppa har vi också haft ibland. Är en säsongsvara vid Mårtensafton 10 november där omkring. Men dessert Skånsk äppelkaka håller vi fast vid.

Har ni inte ätit gås så har ni missat något som mättade både kropp och själ. Brysselkål, gåslever och katrinplommon omsluter rätten.

Här finns allt som som ska vara med på en gåsamiddag. Någon vill ha kall rödkål men det finns även varm, det är även så med äpplekakan ljummen eller kall Dagen förgylldes också av att Eva & Gerrys hade bröllopsdag grattis.

Som avslutning kaffe och rullrån som Kerstin har bakat och även en kaka en avec till kaffet finns det också för den som vill ha.